12. Abilympiáda (2014)

Pripravili sme pre Vás bulletin z 12. celoslovenskej abilympiády vo formáte pdf:

XII. CELOSLOVENSKÁ ABILYMPIÁDA

Abilympiada_Bulletin_12-2014_SK

Veľkosť pdf súboru: 17,7 MB.

Hlavným cieľom a víziou Slovenskej abilympijskej asociácie je ukázať všetkým zdravým ľuďom, že aj hendikepovaný človek je rovnocenným partnerom pri vykonávaní pracovnej činnosti. Toto motto sme naplnili do bodky aj počas 12. ročníka slovenskej abilympiády, ktorá sa konala v dňoch 10. – 12. októbra 2014 v Bratislave. Po minulé roky sme boli zvyknutí na skromnejšie priestory pre abilympiádu, ale vďaka našim sponzorom sme mohli po prvýkrát privítať 150 súťažiacich v reprezentatívnych priestoroch hotela Sorea, ktorý je situovaný v malebnom prostredí bratislavského vrchu. Krásny výhľad na Bratislavu nám všetkým spríjemňoval pobyt.

12. Abilympiáda 2014 12. Abilympiáda 2014

Abilympiáda 2014

Uplynulo už niekoľko dní od ukončenia XII. ročníka celoslovenskej abilympiády a mne v hlave stále víria myšlienky a premietajú sa zážitky nielen z tejto, ale i zo všetkých predchádzajúcich abilympiád. Ak máte záujem, rada sa s vami o ne podelím.

XII. ročník slovenskej abilympiády bol zvlášť významný, veď je to presne 20 rokov, čo píšeme históriu abilympiád na Slovensku. Do roku 1994 sa konali abilympiády spoločne s ČR. Vždy mi je ľúto, keď si uvedomím, že mne tie prvé dva ročníky chýbajú – prvý z nevedomosti a ten druhý zo strachu, že nedokážem to čo iní. Ale od tretieho ročníka v roku 1996 som nevynechala ani jediný slovenský alebo medzinárodný ročník abilympiády. Nebudem vypisovať počet diplomov či medailí, ktoré som získala, a aj zoznam všetkých kamarátov z každého kúta našej republiky by zabral niekoľko strán. Ako počas každého ročníka tak aj teraz som s napätím očakávala, koľkí z nich prídu, ako sa majú, či pribudne niekto nový. Nebola som v tom sama.

12. Abilympiáda 2014 12. Abilympiáda 2014

Od 10. 10. do 12. 10. 2014 sme sa aj my Košičania zúčastnili celoslovenskej abilympiády zdravotne hendikepovaných ľudí, ktorá sa konala v priestoroch hotela Sorea v Bratislave. Tento hotel bol pre nás príjemným prekvapením, lebo po iné roky sme boli zvyknutí na oveľa skromnejšie priestory. Keďže lokalizácia miesta konania bola v manuáli akcie presne označená, nemali sme problém toto miesto nájsť. Hneď po príchode na parkovisko nás príjemne prekvapila organizácia celého podujatia. Od začiatku sa nám venovali dobrovoľníci, ktorí pomáhali už na parkovisku odniesť batožinu do hotela a oboznámili nás s ďalšími inštrukciami. Bolo to veľmi potrebné, pretože hotel Sorea je situovaný v členitom teréne a bolo potrebné zvládnuť niektoré menšie úskalia, napríklad stúpanie do kopca. Ubytovaní sme boli v dvojlôžkových izbách, ktoré boli vybavené kompletným príslušenstvom. Trošku nás prekvapil prístup do jedálenskej časti, kde bolo nutné prekonať pár schodov, a nebol k dispozícii výťah. Organizátori to vyriešili mobilnou plošinou, ktorú hendikepovaní účastníci hojne využívali. Bolo len potrebné urobiť si dostatočný časový priestor, aby sa všetci dostali načas tam, kam potrebovali.

12. Abilympiáda 2014 12. Abilympiáda 2014 12. Abilympiáda 2014

10. – 12. 10. 2014 sa v Bratislave konal XII. ročník celoslovenskej abilympiády, ktorú sa podarilo zorganizovať aj vďaka štedrej finančnej pomoci týchto podporovateľov: Johnson & Johnson, Ministerstvo kultúry SR, Stredoslovenská energetika, a.s., Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Pýtate sa, čo vlastne tá abilympiáda je? Abilympiáda je súťažná prehliadka pracovných schopností a zručností zdravotne postihnutých ľudí. V zahraničí aj u nás sa pre oficiálny názov tejto prestížnej akcie používa anglické slovo ABILYMPICS – v poslovenčenej podobe ABILYMPIÁDA. Tento názov vznikol zložením slov Olympics of Abilities, teda olympiáda schopností.

12. Abilympiáda 2014 12. Abilympiáda 2014 12. Abilympiáda 2014

V dňoch 10. – 12. októbra 2014 sa v Bratislave konal 12. ročník celoslovenskej abilympiády. Abilympiáda je súťažná prehliadka pracovných schopností a zručností ľudí so zdravotným postihnutím. V zahraničí aj u nás sa pre oficiálny názov tejto prestížnej akcie používa anglické slovo ABILYMPICS – v poslovenčenej podobe ABILYMPIÁDA. Tento názov vznikol zložením slov Olympics of Abilities, teda olympiáda schopností.

Súťažilo sa v 24 disciplínach, ako napríklad aranžovanie kvetov, cukrárstvo, krajčírstvo, dekupáž, reportážna fotografia, háčkovanie, vyšívanie, košikárstvo, maľovanie, paličkovanie, pletenie, počítačová editácia textu, studená kuchyňa, výroba šperku a podobne. Abilympiády sa zúčastnili ľudia s rôznym druhom postihnutia v rôznom veku a pochádzajúci z rôznych regiónov Slovenska. Prišli spolu so svojimi priateľmi, asistentmi či rodinou.

Odvtedy, čo sme zorganizovali prvú slovenskú abilympiádu, ubehlo 20 rokov.

 

XII. celoslovenská abilympiáda 2014

Oficiálny televízny spot na youtube:

Abilympiáda 2014 TV spot

 

ZVUK Oficiálny rozhlasový spot vo formáte mp3.

Termín konania abilympiády:

10. – 12. 10. 2014 (piatok – nedeľa)