Prvá
Pretože Japonsko ako zakladateľ abilympijského hnutia s ním malo na začiatku najviac skúseností, stalo sa tiež usporiadateľom prvej medzinárodnej abilympiády. Konala sa v roku 1981, v deviatom roku existencie abilympijského hnutia, ktorý OSN spolu s organizáciou Rehabilitation International vyhlásili Medzinárodným rokom zdravotne postihnutých. V Tokiu sa v dňoch 19. - 23. októbra zišlo 841 účastníkov z 56 krajín. Súťažiaci si svoju zručnosť a nápaditosť preverili v 17 disciplínach.
Druhá
O dve krajiny menej vyslalo v roku 1985 svojich zástupcov do kolumbijského hlavného mesta Bogotá na 2. medzinárodnú abilympiádu. Spolu s nasledujúcou abilympiádou sa stala jednou z akcií Dekády zdravotne postihnutých (bola vyhlásená OSN na roky 1983 až 1992). Zúčastnilo sa na nej 987 ľudí a súťažilo sa v 12 disciplínach.
Tretia
Tretia medzinárodná abilympiáda, ktorá sa uskutočnila v termíne 9. - 15. augusta 1991 v Hongkongu, drží v histórii týchto súťaží hneď trojnásobný rekord: najviac zúčastnených štátov aj jednotlivcov a najväčší počet súťažných disciplín. Na druhej medzinárodnej abilympiáde na kontinente, kde sa abilympijské hnutie zrodilo, sa predstavili zhruba dve tisícky účastníkov reprezentujúcich 83 krajín. Medzi nimi boli prvýkrát aj reprezentanti Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky. Pre súťažiacich pripravil organizačný výbor 39 súťaží. Táto abilympiáda bola prvá, na ktorej sa objavili aj disciplíny voľného času, napríklad makramé, alebo aranžovanie kvetov.
Štvrtá
Ďalšiu medzinárodnú abilympiádu pridelila Medzinárodná abilympijská federácia Austrálii. Domáci organizátori vybrali za miesto jej konania najväčšie mesto na západnom pobreží - Perth, kde prebehla od 1. do 5. septembra 1995. Prezentovalo sa tam 32 národných výprav a 961 jednotlivcov, súťažiaci si mohli vybrať z 37 súťažných disciplín. Na tejto abilympiáde sa zúčastnilo šesť súťažiacich zo Slovenska - svoje kvality dokazovali v desiatich súťažných disciplínach. Naše farby slávili úspech aj v podobe tretieho a štvrtého miesta. Na tejto medzinárodnej abilympiáde bolo Slovensko slávnostne prijaté za ďalšieho člena Celosvetovej federácie abilympiád.
Piata
V dňoch 13. až 19. augusta 2000 sa v hlavnom meste Českej republiky Prahe uskutočnila 5. celosvetová abilympiáda. Medzinárodnej abilympiády sa celkovo zúčastnilo 737 účastníkov z 29 krajín. Z toho súťažiacich bolo 324, účastníkov konferencie bolo 85 a súťažiacich detí bolo 85. Počas abilympiády usporiadateľom pomáhalo 200 - 270 dobrovoľníkov denne. Slovensko zastupovala 70-členná výprava. Zväz telesne postihnutej mládeže - organizátor slovenských kôl abilympiád, vyslal 35 súťažiacich do 18 súťaží. Naši súťažiaci priniesli päť medailí:
- 1 zlatá (p. Vilímová - pletenie),
- 1 strieborná (p. Jánošíková - modelovanie z hliny),
- 3 bronzové (p. Vilímová - ozdobovanie veľkonočných kraslíc, háčkovanie, p. Kianička - sústruženie z dreva).
Úspech našich abilympionikov ocenili aj prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster a premiér Slovenskej republiky Mikuláš Dzurinda.
Šiesta
Šiesta medzinárodná abilympiáda sa uskutočnila od 23. do 29. novembra 2003 v hlavnom meste Indie New Delhi (abilympicsindia.org). Táto krajina usporiadala abilympiádu ako tretí štát ázijského kontinentu na základe rozhodnutia prijatého na zasadaní Medzinárodnej abilympijskej federácie pri predchádzajúcej abilympiáde v Prahe. Do programu zaradil jej organizátor - Indická národná abilympijská asociácia - okrem remeselných súťaží a súťaží z oblasti voľnočasových aktivít aj detské súťaže. Počtom 45 vyhlásených disciplín (25 remeselných, 8 voľnočasových a 12 pre deti) predbehla táto abilympiáda prehliadku v Hongkongu 1991, kde ich bolo pripravených 39. Podľa štatistických údajov sa súťaží zúčastnilo 1003 reprezentantov z 32 krajín. viac v bulletine
Siedma
Skupina 25 ľudí mala možnosť 10. - 20. 11. 2007 prezentovať zručnosti slovenských zdravotne postihnutých v Japonsku na celosvetovej abilympiáde v Shizuoke (ia2007.jeed.or.jp). Najdôležitejší je pre nás výsledok, ktorý sa nepodaril nikomu z prítomných neázijských súťažiacich. Naša súťažiaca získala bronzovú medailu za vyšívanie. V jej kategórii súťažilo 15 ľudí. Aj vďaka takémuto výsledku veríme, že abilympiády na Slovensku sa budú konať aj naďalej. viac v bulletine
Ôsma
Posledná 8. medzinárodná abilympiáda, na ktorej Slovensko reprezentovalo 14 súťažiacich, sa uskutočnila v juhokórejskom Soule v roku 2011 (ia2011.org). Aj tu sme nesklamali a získali sme v silnej konkurencii jednu bronzovú medailu. čítať článok
Nasledujúca medzinárodná abilympiáda sa pripravuje na marec 2016 vo francúzskom Bordeaux. Veríme, že sa nám opäť podarí úspešne reprezentovať Slovensko.
Pripravili sme pre Vás bulletiny z medzinárodných abilympiád vo formáte pdf:
7. INTERNATIONAL ABILYMPICS - JAPONSKO 2007 (ISBN 978–80–968422–8–5, EAN 9788096842285)
Veľkosť pdf súboru: 7,7 MB.
ŠIESTA CELOSVETOVÁ ABILYMPIÁDA V INDII (ISBN 80-968422-3-4)
Veľkosť pdf súboru: 9,2 MB.