8. Medzinárodná Abilympiáda (2011)

Slovensko v roku 2011 odišlo z 8. celosvetovej Abilympiády v kórejskom Soule s jednou bronzovou medailou. Náš tím sa v konkurencii 1 500 účastníkov z celého sveta, ktorí sa na prestížnej súťažnej prehliadke pracovných schopností a zručností, predviedol v 38. súťažných kategóriách. V pletení zabodovala aj Slovenka Evka Vilímová z Nitry. „Som veľmi rada, že sa práve mne podarilo získať bronzovú medailu pre Slovensko. Nie je to moja medaila, ale medaila celého Slovenska. Potešilo ma, že som nesklamala ľudí, ktorí mi verili a podporili ma akoukoľvek sumou,“ povedala po vyhlasení výsledkov bronzová medailistka. Celosvetové kolo Abilympiády, ktoré sa konalo od 25. septembra 2011 do piatku 30. septembra 2011 ukončil veľkolepý záverečný ceremoniál v Olympijskej hale v Soule.

8. Medzinárodná abilympiáda 2011

   8. CELOSVETOVÁ ABILYMPIÁDA
JUŽNÁ KÓREA – SOUL
25. – 30. september 2011

    Prelom septembra a októbra roku 2011 bol pre skupinu nadaných hendikepovaných súťažiacich výnimočný tým, že išli reprezentovať Slovensko na 8. celosvetovú abilympiádu do kórejského Soulu, ktorá sa konala od 25. do 30. septembra.

     Všetko to začalo krátko pred siedmou hodinou ráno, 22. septembra, keď sme sa stretli na Autobusovej stanici Mlynské Nivy, odkiaľ sme odišli na viedenské letisko Schwechat. S našou výpravou sa prišli rozlúčiť aj novinári. Priznám sa, že ich nebolo toľko ako pri športových výpravách na olympiádu.

     Našu krajinu reprezentovali nasledujúce osoby. Vedúcim celej výpravy bol Aurel Bitter, predseda Slovenskej abilympijskej asociácie (SAA). Nie každý zo súťažiacich ovládal angličtinu, preto sme mali aj dvoch tlmočníkov. Mikiho Šandorčina a Veroniku Zimanovú. Medzi najstaršie súťažiace zo Slovenska patrila Oľga Tóthová, ktorá súťažila v pletení a háčkovaní. V tvorbe plagátu a maľovaní súťažil Ľuboš Jurovatý. V rovnakých kategóriách súťažila aj Hela Mičudová. Ďalším súťažiacim bol Branislav Pažitka, ktorý súťažil v košikárstve. V našej výprave bola aj Helenka Bottková, ktorá súťažila vo vyšívaní krížikovým stehom. Netreba zabudnúť, že je bronzová medailistka zo VII. celosvetovej abilympiády v Japonsku.

8. Medzinárodná abilympiáda 2011

JUŽNÁ KÓREA - SOUL

25. – 30. september 2011

Slovensko je od začiatku konania celosvetových abilympiád veľmi úspešné. Počas siedmich ročníkov získalo 11 najvyšších ocenení. Rok 2007 bol pre nás obzvlášť plodný. V krajine vychádzajúceho slnka sa konala v poradí už siedma celosvetová abilympiáda. Do japonského mesta Shizuoka odchádzala zo Slovenska 25-členná výprava, nikto však netušil, že naša krajina sa stane najúspešnejšou spomedzi európskych a zapíše sa do myslí mnohých ľudí. Konkurenciu sme mali silnú a rozhodcovia boli prísni. No z Japonska sme si nakoniec odniesli bronzovú medailu. Tento úspech bol pre nás o to cennejší, že sa to nepodarilo nikomu z prítomných neázijských súťažiacich. Ďalšia celosvetová abilympiáda sa bude konať v Južnej Kórei v mestečku Soul a Slovensko na nej budú reprezentovať tí najlepší – víťazi celoslovenskej abilympiády. No nebude to ľahké. Bude treba získať finančné prostriedky. Súťažiaci sa budú musieť pripravovať svedomitejšie a intenzívnejšie, lebo konkurencia stále rastie a pravidlá sú prísnejšie. Avšak za seba musím napísať, že zažiť celosvetovú abilympiádu je neopakovateľný zážitok.