Slováci si odnášajú medailu za najlepšieho súťažiaceho zo Slovenska.

 

Od 22. do 27. marca, sa vo francúzskom meste Bordeaux uskutočnila 9. celosvetová Abilympiáda. V konkurencii 600 účastníkov z 35 krajín sveta, ktorí sa na prestížnej súťažnej prehliadke pracovných schopností a zručností zdravotne znevýhodnených ľudí predviedli, zabodoval Slovák Martin Buzna z Trstenej, ktorý súťažil v reportážnej fotografii. Domov si odnáša medailu za najlepšieho súťažiaceho zo Slovenska.

 

Slovenská 18-členná výprava pod vedením zástupcov Slovenskej abilympijskej asociácie (SAA) išla do Francúzska s predsavzatím získať aspoň jednu medailu.

9. Medzinárodná Abilympiáda 2016

„Cieľ sme čiastočne splnili. V silnej konkurencii sme získali aspoň medailu za najlepšieho hodnoteného Slováka. Vážime si, že si rozhodcovia všimli jeho pracovitosť. Myslím si, že sa môžeme hrdo vrátiť domov, keďže pre mnohých členov našej výpravy je úspechom už to, že vôbec mohli Slovensko reprezentovať,“ zhodnotil  predseda SAA Aurel Bitter.

Tisícky účastníkov súťažilo o víťazstvo v 49 súťažných disciplínach, ktoré boli rozdelené do piatich kategórii remeslá, služby, informačné a komunikačné technológie, jedlo a priemysel. Súťažiaci zápolili vo vyšívaní, cukrárstve, pletení, košikárstve, maľovaní na hodváb, maľbe, háčkovaní, reportážnej fotografii a vo varení.

Cieľom najväčšej súťažnej prehliadky pre zdravotne postihnutých z celého sveta bolo prekonanie seba samého. Tomu zodpovedal aj tohoročný slogan Obyčajné zručnosti, neobyčajní ľudia, ktorý upozorňoval na obyčajné zručnosti, ktoré majú zdravotne postihnutí ľudia bez ohľadu na ich zdravotný stav. Pri organizácii podujatia pomáhalo 500 dobrovoľníkov.

Cieľom Abilympiády je dokázať zdravému obyvateľstvu, že postihnutý človek môže byť rovnocenným partnerom pri vykonávaní pracovnej činnosti. V zahraničí a u nás sa ako oficiálny názov tejto prestížnej akcie používa anglické slovo Abilympics - v poslovenčenej podobe Abilympiáda, ktoré vzniklo zložením zo slov Olympics of Abilities, teda olympiáda schopností. Prvá celosvetová Abilympiáda sa konala v roku 1981 v Tokiu. Od roku 1995 sa aj slovenskí talentovaní zdravotne postihnutí ľudia zúčastňujú aj celosvetových Abilympiád, kde dosahujú vynikajúce úspechy. Za 21. rokov reprezentovali Slovensko na celosvetových olympiádach schopností v Južnej Kórei, Japonsku, v Austrálii, v Českej Republike a v Indii, odkiaľ si priniesli až 12 medailových umiestnení.

Fotogaléria a Youtube