11. Abilympiáda (2013)

Jedenásty ročník celoslovenskej abilympiády máme úspešne za sebou. Teraz, keď si s odstupom času sadám, aby som napísal pár riadkov a zaspomínal na krásne spoločné dni súťaže, sa mi vytvára na perách úsmev a zimomriavky na chrbte :).

11. Abilympiáda 2013   11. Abilympiáda 2013

Sú chvíle, keď človek nevie, ako by najlepšie vyjadril svoju vďaku ľudom, ktorí stoja skromne v úzadí a nezištne pomáhajú. Každý pomáhal, ako vedel, na úkor svojho voľného a aj pracovného času, ale spätne sme každý mali v miestach na hrudi ten krásny hrejivý pocit lásky a radosti.

   „Pohľad“ účastníčky a porotkyne

V dňoch 11. – 13. 10. 2013 sa konal už XI. ročník celoslovenskej abilympiády Tento XI. ročník bol pre mňa zvlášť významný.

Po prvýkrát som mala tú česť a zúčastnila som sa na abilympiáde ako rozhodca. Doteraz som vždy iba súťažila.

Každý, kto ma pozná, vie, že abilympiády sú mojou srdcovou záležitosťou. Nielen mňa, ale určite všetkých súťažiacich hreje vedomie, že si môžeme dokázať sebe, ale hlavne zdravej verejnosti, že aj keď sme hendikepovaní, dokážeme tvoriť aj uplatniť sa v pracovnom procese rovnocenne so zdravou populáciou. Nie je zanedbateľná ani skutočnosť, že tu stretávame nových priateľov a keď vidíme, ako „bojujú“ iní, aj nám to dodáva silu pasovať sa so svojím osudom.

11. Abilympiáda 2013

História slovenských abilympiád sa začala písať v r. 1994, teda pred 19 rokmi. Nevidiaci človek mal v tom čase veľmi obmedzenú možnosť získavať nové informácie, a tak som sa ani ja o tejto abilympiáde nedozvedela.

Na 2. ročníku sa zúčastnili i zrakovo postihnutí, a tak nám abilympiádu priblížili aj časopisy pre nevidiacich a slabozrakých. Pozývali aj mňa, ale... Chýbalo mi zdravé sebavedomie. Aj keď boli ručné práce od útleho detstva mojím koníčkom, dokonca, nevzdala som sa ich ani po strate zraku v dôsledku ťažkej choroby. Snažila som sa preorientovať na hmat. Pri viacerých druhoch ručných prác to nešlo, ale pliesť a háčkovať pomocou hmatu a dobrej predstavivosti dokážem. Zrak mi nahradili iné zmysly. V Únii nevidiacich som viedla krúžok ručných prác, ale žeby som išla súťažiť, na to som sa necítila, neverila som si. Dodnes to ľutujem.

Pripravili sme pre Vás bulletin z 11. celoslovenskej abilympiády vo formáte pdf:

XI. CELOSLOVENSKÁ ABILYMPIÁDA

Abilympiada_Bulletin_11-2013_SK

Veľkosť pdf súboru: 7,7 MB.

XI. celoslovenská abilympiáda 2013

Termín konania abilympiády: 11. – 13. 10. 2013
Miesto konania abilympiády: SOU obchodné Bratislava – Rača, Na pántoch 6


Vážení priatelia,

áno, po dvoch rokoch sa nám podarilo pripraviť ďalší, už XI. ročník celoslovenskej abilympiády.
Jej zorganizovanie nie je ľahké hlavne po finančnej stránke. Ministerstvo práce sa tento rok rozhodlo nepodporiť Abilympiádu, pretože, citujem: „Abilympiáda - prehliadka pracovných schopnosti a zručnosti zdravotne postihnutých nespĺňa účel zákona o dotáciách“. Viac slov k tomuto vyjadreniu je zbytočné dodávať. Priaznivejšie nám bolo naklonené Ministerstvo kultúry, nadácia Orange a sponzori, vďaka ktorým môžeme uskutočniť tento rok abilympiádu v trochu oklieštenejšej podobe, čo znamená, že oproti predchádzajúcim ročníkom bude o jeden  deň kratšia. Všetky súťažné disciplíny tak budeme musieť stihnúť v sobotu. Preto sa, prosím, dôkladne rozhodnite, v čom chcete súťažiť.

Podrobnejšie informácie.